UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Rośnie sieć światłowodowa Orange

05 marzec 2018

Orange Polska od lat konsekwentnie inwestuje w światłowody w naszym kraju. Na początku lutego br. firma wykupiła część sieci światłowodowej w Kielcach, należącej do Nettelekom. Dzięki tej transakcji kielecka infrastruktura światłowodowa Orange zwiększyła swój zasięg o kolejnych 15 tys. gospodarstw domowych i lokali biznesowych.

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych inwestycji pomarańczowego operatora w światłowody, które zamierza pozyskać zarówno drogą kupna już istniejących sieci, jak i poprzez budowanie własnych. Orange Polska na światłowody do 2020 roku chce przeznaczyć ponad 4 mld zł. Trwają więc poszukiwania istniejących infrastruktur, które spełniają standardy Orange Polska.

Celem inwestycji od 2016 r. jest zapewnienie możliwości korzystania z technologii światłowodowej w 5 mln gospodarstw domowych w 2020 r. Już teraz cel ten jest w połowie zrealizowany, gdyż dostęp do światłowodów Orange ma 2,5 mln gospodarstw, a ponad 200 tys. klientów korzysta z infrastruktury światłowodowej operatora.

Orange Polska planuje wybudować również sieć światłowodową w kilkuset gminach, dając dostęp do tej technologii dla ponad 360 tys. gospodarstw domowych, co zamierza zrobić w ramach projektów w drugim konkursie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Dodatkowo, do światłowodów podłączone zostaną szkoły działające w tych gminach, których jest tam ponad 3,5 tys.

Jasne jest więc, że na koniec planowanych inwestycji sieć światłowodowa Orange Polska rozrośnie się do ogromnych rozmiarów. A warto dodać, że już rok temu operator ten dysponował w Polsce siecią światłowodów o łącznej długości ponad 100 tys. km.

Do góry