UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Netia zwiększa zysk, ale wolniej modernizuje sieć

13 czerwiec 2018

2018 rok jest jak na razie bardzo owocny dla Netii, która zwiększyła zyski w I kwartale, przy jednoczesnym spadku przychodów, co według operatora było kwestią zmniejszonej liczby usług, szczególnie w kontekście klientów prywatnych, a także dużej presji cenowej na usługi głosowe. Jak wyniki Netii wyglądają w szczegółach?

Szczegółowy raport wyników Netii
Skonsolidowany zysk netto w przypadku tego operatora wyniósł w I kwartale 2018 roku 21,18 mln zł (21,94 mln zysku operacyjnego), co jest wynikiem lepszym niż w zeszłym roku, kiedy to zanotowano 12,46 mln zysku netto (i 15,84 mln zł zysku operacyjnego). W związku z tym wspomniany spadek przychodów nie jest bolesny, tym bardziej, że jego wartość nie jest duża – 346,9 mln zł w tym roku do 365,01 mln zł w roku ubiegłym.

Jeżeli chodzi o usługi, chociaż tych jest obecnie nieco mniej niż w zeszłym roku, Netia zapowiedziała ich sukcesywne zwiększanie – zarówno jeżeli chodzi o Internet szerokopasmowy, jak również usługi telewizyjne i mobilne usługi głosowe.

Warto też dodać, że w I kwartale 2018 roku spadło zadłużenie spółki – aż o 11% i obecnie wynosi 252 mln zł.

Co z tą modernizacją?
Spowolniona została natomiast modernizacja sieci do standardu światłowodowego, co miało związek z dłuższą, niż pierwotnie zakładano zimą. Inwestycje w ramach projektu Sieci XXI w. wyniosły w I kwartale 2018 r. 11 mln zł, przy całkowitych nakładach inwestycyjnych spółki w wysokości 43 mln zł. Teraz jednak modernizacja powinna przebiegać bezproblemowo.

Do góry