UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Kazimierz Dolny pierwszym polskim Smart City!

20 sierpień 2018

T-Mobile, chcąc do maksimum wykorzystać rozwój nowych technologii, zdecydowało się na stworzenie pierwszego w Polsce Smart City – najbardziej zaawansowanego polskiego miasta. Wybór padł na Kazimierz Dolny, który jest jednym z najpopularniejszych pod względem turystyki miast w naszym kraju.

Co obejmować będzie Smart City?

Smart City to kompleksowy projekt, którego realizację T-Mobile rozpocznie jeszcze w 2018 roku, a zakończy do końca 2019. Operator chce w ten sposób pokazać, jak wartościowym może być partnerem dla polskich miast i jak duży wpływ na rozwój społeczności mogą mieć nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Kazimierz Dolny, w ramach projektu Smart City, wzbogaci się między innymi o:

  • inteligentne oświetlenie – powstanie aż 500 instalacji, obejmujących oświetlenie ulic, parkingów, przystanków autobusowych, a nawet ławek miejskich,
  • nowoczesne kamery miejskie – rozwój monitoringu obejmować będzie aż 40 urządzeń,
  • ponad 60 rowerów elektrycznych oraz innych pojazdów przydatnych dla mieszkańców,
  • 3 stacje do ładowania wspomnianych wyżej pojazdów elektrycznych,
  • 2 stacje monitoringu, które będą pozwalały na mierzenie jakości powietrza.

Łącznie mieszkańcy Kazimierza Dolnego oraz osoby odwiedzające miasto, otrzymają do dyspozycji aż 700 nowoczesnych instalacji, które mają na celu poprawienie jakości życia i wypoczynku. Mieszkańcy będą mogli nawet korzystać ze specjalnej aplikacji zintegrowanej ze Smart City, dzięki której korzystanie z technologii i poznawanie miasta będzie jeszcze łatwiejsze.

Co więcej, nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne, mają na celu usprawnienie pracy administracji miasta, a także poradzenie sobie z wyzwaniami, jakie stawia popularność miasta wśród polskich i zagranicznych turystów.

Smart City w Polsce i na świecie

Inicjatywa ta jest czymś zupełnie nowym w naszym kraju, jednak za granicą Smart City znane jest już od lat, a inteligentne miasta to nic nowego. Do najinteligentniejszych miast świata, zalicza się np. Kopenhagę, Sztokholm, Zurych, Tokio czy San Francisco.

Do góry